
Schneider Szilvia
Pszichológus, autogén tréning csoportvezető,
művészet- és irodalomterapeuta
Célom a klienseim énképének erősítése és pozitívvá formálása, személyes gyarapodásuk elősegítése azáltal, hogy az útban álló akadályokat segítem felismerni és elhárítani. A folyamat valójában mindig a szakember és a kliens közös munkáján alapul: egzisztenciális és személyközpontú szemléletben a klienseimmel közösen dolgozunk az akadályok leküzdésén.
Hiszem, hogy amikor elkezdünk figyelni saját működésünk dinamikájára, meghalljuk, hogy a testünk és az érzelmeink üzenni szeretnének nekünk. A fontos az, amit ezekkel az üzenetekkel kezdünk, mivel az meghatározza az önmagunkról, a másokkal való kapcsolatainkról és a társadalomban elfoglalt helyünkről való gondolkodásunkat. Munkám során az üzenetek felismerését és megértését igyekszem elősegíteni egy biztonságos és megtartó tér terápiás kapcsolat megteremtésével.
A változás folyamata mindenképpen dinamikus: a jobb periódusokban megyünk előre, olykor stagnálunk, a nehezebb periódusokban pedig megakadhatunk és visszatérhetünk egy-egy korábbi állapotunkhoz. Úgy gondolom, hogy ez az egészséges hullámzás az élet velejárója, ugyanakkor segítségre lehet szükségünk, ha ez az egyensúly megborul.
Amikor rosszul érezzük magunkat, olyan, mintha elárasztanának a problémák. Ez tehetetlenné tesz bennünket, amit a legtöbben rosszul viselünk. Úgy hiszem, hogy ilyenkor (is) fontos visszatalálnunk a belső nyugalmunkhoz, teret hagyni az elcsendesedésnek, hogy átfogó képet kapjunk a problémáról. Fontosnak tartom szem előtt tartani, hogy a testünk folyamatosan visszajelzést ad nekünk arról, hogy hogyan vagyunk a jelenben. Az érzelmek értelmezését azonban gyakran tanuljunk az előttünk lévő minták alapján, így az félrevezető is lehet. Az érzelem például sosem egyenlő a testi érzéssel, nem azonos azzal a viselkedéssel sem, ami az érzelmet követi, illetve nem szabad összekeverni bármiféle értékítélettel. A lelki tartalmak nem megfelelő megoldása maga a tünet létrejötte, amit az érzelmi blokkok tovább súlyosbíthatnak. Ezek a tünetek néha látványosak, de gyakran csak az tud a létezésükről, akinek a tüneteiről szó van. Sőt gyakran ő maga sem.
Az ülések során az érzelmi támogatás, a külső szakmai nézőpont és a korrektív visszajelzés mind fejlesztő erők.
Egzisztenciális és személyközpontú szemléletben dolgozom. Az előbbi feltételezi, hogy tudattalan vagy félig tudatos erők (belső konfliktusok, akadályok, emlékek stb.) befolyásolják a tudatos működést, és ezek mind a létezés különböző alapvető kérdéseire vezethetők vissza. Utóbbi pedig kimondja, hogy minden ember egy önrendelkező, autonóm lény. Ebben a szemléletben tehát a közös munka arra alapszik, hogy mindenkinek megvannak a saját válaszai, amik ha az adott pillanatban nem is elérhetők, de kibonthatók.
Milyen módszerrel dolgozom?
Az egyéni alkalmak során művészetterápiás és relaxációs elemekkel is dolgozunk, amennyiben az adott téma/igény azt indokolttá teszi. A művészetterápián belül a zene, a képzőművészet és az irodalom lehetőségeit kihasználva különböző módokon tudunk foglalkozni az érzelmek feldolgozásával. A testtudati munka során pedig a nem nyelvi úton elérhető testi, mozgásos és érzelmi emlékezést mozdítjuk meg, hogy aztán a közös munka során eljussunk oda, amikor a kliens újra a saját kezében érzi a kontrollt érzelmei, gondolatai és viselkedése felett.
Szakmai út
2018.
2020.
2022.
2023.
Pázmány Péter Katolikus Egyetem - viselkedéselemző BA diploma
Szegedi Tudományegyetem - okleveles pszichológus (MA diploma)
-
MRSZE - autogén tréning gyakorlatvezető (módszerspecifikus képzés) - A Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület tagja
-
AVKF (Apor Vilmos Katolikus Főiskola) - fejlesztő irodalomterapeuta (szakirányú továbbképzés)
-
Napfogyatkozás Egyesület - gyászcsoport vezető
MMSZKE (Magyar Művészet- és Szocioterápiás Közösségépítő Egyesület) - szocioterapeuta - művészetterápiás csoportvezető
Egyéb tanulmányok és tapasztalatok:
NLP Érzelmi Tréning
Bátor Tábor (Lélekmadár Tábor, Családi és nyári táborok) - önkéntesség és tábori középvezetőség
Fehér Paradicsom Klub - önkéntesség: az integratív közösségi és éjszakai élet elősegítése a fogyatékossággal élők számára
Az alábbi témakörökben várom klienseimet:
énkép és önismeret erősítése önértékelési zavarok kapcsolati elakadások
életvezetési nehézségek szorongás, stresszkezelés, alvászavar függetlenedés és önállóság
veszteség, gyász kommunikációfejlesztés

Cím
Flow Rendelő Nyugati
1055 Budapest, Stollár Béla u. 12.c
https://www.flowrendelo.hu/schneiderszilvia
Vitality Mentál Központ
2120 Dunakeszi, Bajcsy-Zsilinszky utca 1.
